Розташування :
Київ, Україна
Телефон :
(044) 451 66 69
             (094) 851 66 69

Приватна судово-медична експертиза в Україні. Екскурс в історію та сьогодення.

mibilex.com.ua - незалежна судово-медична експертиза > Новини > Перевірка експертиз > Приватна судово-медична експертиза в Україні. Екскурс в історію та сьогодення.

Постійна зміна українського законодавства відображається і на судово-медичні експертизі. І якщо серед інших видів судових експертиз були часи покращення конкуренції поміж державними та приватними закладами, то для судово-медичної та судово-психіатричної експертизи наша держава мабуть боялася втратити монополію в даних сферах.

Не погане починання України ще в 1993 році при впровадженні Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» передбачало приватну судово-медичну експертизу. Однак мабуть законодавець зрозумів, що об’єктивний розгляд, перш за все кримінальних справ, не вигідний судовій системі і в Закон «Про судову експертизу» додав положення, що виключно державними експертними установами проводиться судово-медична та судово-психіатрична експертиза.

На той час офіційно працювати в правовому полі дозволяла ліцензія на «медичну практику», де як вид діяльності існувала судово-медична експертиза. Наш Центр “МіБі-Лекс” єдиний в Україні серед приватних закладів за весь час незалежного існування нашої держави отримав дану ліцензію.

Подальші роки практики з даною ліцензією налічували безлічі безрезультатних спроб зі сторони невдоволених, перш за все правоохоронних органів та судів, об’єктивним розглядом справ, відібрати даний дозвіл. Потрібно було витрачати чималі зусилля та час на війну з «українськими вітряками». І вже після завершення терміну ліцензування його продовження було неможливим, зважаючи що дане питання було на контролі у зацікавлених осіб.

В наступній законодавчі ініціативі вже після майданівських революційних подій законодавець дозволив адвокатам призначати експертизу. На перший погляд гарне впровадження не мало сенсу для судово-медичної експертизи, адже її проведення згідно Закону «Про судову експертизу» могло бути лише в державних експертних закладах. Тобто про питання незалежності та неупередженості мова не йшла, адже за виконання відповідали одні й ті ж особи.

В інших експертних галузях це мало позитивні наслідки, особливо в питаннях автотехніки, коли особа могла довести власну правоту доступними методами.

На кінець. Остання законодавча ініціатива кримінально-процесуального кодексу 2018 року зрівняла інші експертні галузі з судово-медичною експертизою в питаннях незалежності. Необхідність проведення експертиз в кримінальних провадженнях лише в державних закладах призвела до цілковитого державного контролю над учасниками кримінальних проваджень.

 

Російською мовою.

  Частная судебно-медицинская экспертиза в Украине. Экскурс в историю и настоящее.

 Постоянная смена украинского законодательства отображается и на судебно-медицинской экспертизе. И если среди других видов судебных экспертиз были времена улучшение конкуренции между государственными и частными учреждениями, то для судебно-медицинской и судебно-психиатрической экспертизы наше государство боялось потерять монополию в данных сферах.

Хорошее начинание Украине еще в 1993 году при написании Закона Украины «Основы законодательства Украины о здравоохранении» предусматривало частную судебно-медицинскую экспертизу. Однако очевидно законодатель понял, что объективное рассмотрение, прежде всего уголовных дел, не выгодно судебной системе и в Закон «О судебной экспертизе» добавил положения, что исключительно государственными экспертными учреждениями проводится судебно-медицинская и судебно-психиатрическая экспертиза.
К тому времени официально работать в правовом поле позволяла лицензия на «медицинскую практику», где как вид деятельности была судебно-медицинская экспертиза. Наш Центр “МиБи-Лекс”единственный в Украине среди частных заведений за все время независимого существования нашего государства получил эту лицензию.
Последующие годы практики с данной лицензией насчитывали множества безрезультатных попыток со стороны недовольных, прежде всего правоохранительных органов и судов, объективным рассмотрением дел, отобрать данное разрешение. Нужно было тратить немалые усилия и время на войну с «украинскими ветряными мельницами». И уже после завершения срока лицензирования его продление было невозможным, учитывая что данный вопрос был на контроле у ​​заинтересованных лиц.
В следующей законодательные инициативе уже после майдановских революционных событий законодатель разрешил адвокатам назначать экспертизу. На первый взгляд хорошее внедрение не имело смысла для судебно-медицинской экспертизы, ведь ее проведения в соответствии с Законом «О судебной экспертизе» могло быть только в государственных экспертных учреждениях. То есть о вопросах независимости и беспристрастности речь не шла, ведь за выполнение отвечали одни и те же лица.
В других экспертных отраслях это имело позитивные последствия, особенно в вопросах автотехники, когда лицо могло доказать собственную правоту доступными методами.
На конец. Последняя законодательная инициатива уголовно-процессуального кодекса 2018 сравняла другие экспертные области с судебно-медицинской экспертизой в вопросах независимости. Необходимость проведения экспертиз по уголовным производствах только в государственных учреждениях привела к полному государственному контролю над участниками уголовных производств.